Indlæser
Børnekonferencen 2024
Dato og tid
Tirsdag d. 28. maj 2024 kl. 09:15 til 15:50
Tilmeldingsfrist
Tirsdag d. 28. maj 2024 kl. 09:00
Sted
Bygholm Park ,
Schüttesvej 6,
8700 Horsens
Bygholm Park
Schüttesvej 6
8700 Horsens
Børnekonferencen 2024
Arrangementsbeskrivelse
Børnekonferencen er for dig, der beskæftiger dig med børn, deres dagligdag, udvikling og velbefindende. Dig, der brænder for at forstå alle børnerelevante temaer og for at bidrage til det gode, trygge og meningsfulde børneliv.
På Børnekonferencen overrækkes traditionen tro Benny Andersen Prisen, der hylder personer, som yder ekstraordinær og succesfuld indsats for at forbedre vilkårene for et eller flere socialt udsatte børn i Danmark og synliggør de gode eksempler.
Du kan blandt andet møde:
Peter Lund Madsen
Børns hjerner
Peter Lund Madsen er læge, psykiater og tidligere hjerneforsker. Og så har han ikke mindst formidlet viden om hjernen på TV, i radio, via foredrag og teaterforestillinger. Påvirkninger i barndommen er afgørende for, hvordan vi bliver som voksne. I dette foredrag fortæller Peter Lund Madsen om barnehjernens udvikling fra det rene skære ingenting til fuldt udviklet voksenhjerne.
Louise Klinge
Om børns grundlæggende behov og relationskompetent praksis
Louise Klinge er børne- og skoleforsker og forfatter til en række bøger. Hun vandt i 2017 Ph.d.-Cup for sin formidling om professionel relationskompetence. Hun sidder i Børnerådet og er en del af Tech & Trivsel samt NO!SE. I oplægget giver Louise Klinge konkrete eksempler på, hvordan man bedst muligt kan tilgodese børns seks grundlæggende behov for sundhed, tryghed, autonomi, kompetence, samhørighed og for at bidrage , særligt med fokus på fagpersoners relationskompetente praksis
Connie Nissen
Når børns eller de voksnes sansebearbejdning spænder ben for samspil og fællesskabet
Privatpraktiserende ergoterapeut for børn og unge og internationalt certificeret Theraplay® specialist. Connie kommer med forslag til hvordan vi kan forstå de børn og voksne, hvis adfærd er påvirket uhensigtsmæssigt af sansestimuli.
Jes Dige
Hvordan bliver vi bedre til at tale med børn og unge i sorg?
Et oplæg om sorgens oplevelser, forstået gennem de enestående øjeblikke.
Jes Dige er stifter af Skyggebørn, og har mere end 30 års praktisk erfaring inden for fagområdet børn, unge og sorg. Blandt andet som terapeut i Kræftens Bekæmpelse i 25 år. Jes Dige vandt Benny Andersen Prisen 2023, hvorefter mange konferencedeltagere ønskede, at Jes Dige vendte tilbage med et decideret foredrag.
Jørn Nielsen
Fra symptomer til trivsel: et oplæg om, hvorledes afmagt og fastlåsthed kan vendes til bevægelse og udvikling
Jørn er ph.d., aut. psykolog og medstifter af det psykologisk-psykiatriske fællesskab Metalog, der på tværs af traditionelle sektorer og faglige discipliner beskæftiger sig med overskridende indsatser overfor børn og unge i udsatte positioner.
Klik nedenfor og se videoreportager fra de seneste Børnekonferencer:
Børnekonferencen 2023
Børnekonferencen 2022
Skøn mad med fokus på bæredygtighed, dyrevelfærd og din sundhed
Bygholm Park byder på skøn og nærende mad på konferencedagen. Der er fokus på gode, bæredygtige råvarer, som udvælges med omtanke for dyrevelfærd, miljø og sundhed.
Se mere på Bornekonferencen.dk
Find vej til arrangementet
Klik for at se et kort med stedets placering hos Google Maps >
Deltagerliste
Navn | Titel | Firma eller Organisation |
---|---|---|
Agnete R Lange | Souschef | Børnehuset Østerled |
Alan Martinsen | Institutionsleder | Børnehuset Isenvad |
Anette Bække | Socialrådgiver | Børne- og Ungecentret |
Anette Sterregård Nielsen | Daglig leder | Børneinstitution Holluf Pile-Tingkær |
Anita Østergaard Jørgensen | Dagtilbudsleder | Børnehuset Borris |
Anja Dalsgaard Pedersen | Teamleder | Idrætsbørnehaven Tumlehøj |
Ann-Lene Jørgensen | Pædagog | Dagtilbuddet Øst, Varde Kommune |
Anna Kiilerich | Psykolog | Struer Kommune/PPR |
Anne M. J. Hvas | Skolepædagog | Nr. Søby Skole |
Anne Marie Emborg | Ressourcepædagog | Højderyggens Daginstitution |
Anne marie Larsen | socialrådgiver | B&Upsyk Region sjælland |
Anne Marie Rasmussen | Special konsulent | PPR Herning kommune |
Anne Mette Møller | Dpl | Institution Centrum Syd |
Anne Mette Rosendahl Rasmussen | Specialsygeplejerske | Børne- og ungdomspsykiatrien Syd Danmark |
Anne Svendson | Pædagog | Dagtilbuddet Øst, Varde Kommune |
ANNETTE LAURSEN | Projektkonsulent | ADAPTEO A/S |
Anni Vibeke Vexø | Socialfaglig Konsulent | Børn og Familie |
Ann Pedersen | næstformand | BUPL Østjylland |
Bente Hyttel | Teamleder | Børnehuset Klovborg |
Bente Jensen | Socialformidler | Børne- og Ungdomspsykiatrien Næstved |
Bente Sloth | Pædagogisk leder | Fonden Buddumhuse |
Bente Storgaard | Dagtilbudsleder | Thyholm Dagtilbud |
Berit Lynghede | Institutionsleder | Børnenes Kontors daginstitution |
Betina Nielsen | Pædagogisk leder | Fonden Tårnvej |
Bettina Clausen | Dagtilbudsleder | Klatretræet Børnehave |
Bibi Salskov Olesen | Dagtilbudschef | Børn og Læring |
Birthe Østerby Gravesen | Pædagogisk leder | Dagplejen Struer |
Bit Dalsgaard | Praksisvejleder | Haderslev Kommune - Børneunivers Nord |
Bo Brodersen | Leder af FamilieForstærkningen | Gladsaxe Kommune |
Britt Berg | Familieplejekonsulent | Familieplejen Skive Kommune |
Børnehuset Holluf Pile | Daglig leder | Børneinstitution Holluf Pile-Tingkær |
Charlotte Fensteen Madsen | Dagtilbudsleder | Stauning Børnehus |
Charlotte Nielsen | Faglig Leder | Specialcenter Syddanmark |
Charlotte Styver | Dagtilbudschef | Dagtilbudsområdet |
Chris Holm Christensen | Overtandlæge | Kolding Kommune |
christian Løcke | Leder | Børne- og Ungecentret |
Christina Christensen | Souschef | Aflastningshjemmet Egehøj |
Christina Secher | Pædagogfaglig leder | Ebeltoft Børnehus |
Claus Møller Hansen | Fritidskoordinator | UngEsbjerg, SSP Forebyggelse & Vejledning |
Daniel Anshøj | Leder | Espehøj |
Dorthe Borup Laugesen | Konsulent | Center for Pårørendeinddragelse, CEPI |
Dorthe Nissen | Teamleder | Ejstrupholm Børnehus |
Erik Lundholm | Inst. Leder | Institution Centrum Syd, |
Eva Thomasen | Ressourcepædagog | Højderyggens Daginstitution |
Fridbjørg Sigvaldottir | DPL | Institution Centrum Syd, Odense |
Gerda Bertelsen | Pædagog | 24195775 |
Gitte Hæsum | Pædagogisk udviklingskonsulent | Børn og Læring |
Gitte Rude Hommelgaard | Distriktspædagog | Børnehuset MiniMax |
Gitte Skov | Special konsulent | PPR Herning kommune |
Gull-Britt Jepsen | special konsulent | PPR Herning kommune |
Hanne Damgaard Markussen | Daglig Leder | Ringkøbing Dagtilbud |
Hanne Jakobsen | Ergoterapeut | Struer Kommune/Børn og Familie/PPR |
Hanne Jensen | Områdepædagog | Næstved Kommune, dagtilbud øst |
Hanne Lauersen | Ergoterapeut | PPR |
Hanne Reinholdt Pedersen | Ressourcekonsulent | PPR Odsherred |
Heidi Bak Nielsen | Udviklingskonsulent | Dagtilbudsafdelingens Stab |
Heidi Haastrup | Konsulent for ledelse & pædagogisk udvikling | Børn & Unge, Vejle kommune |
Heidi Olsesen | Tværfaglig Konsulent | Børn og Familie |
Helle Dalgaard | Familiekonsulent | Sivitas |
Helle Gregersen | Dagtilbudsleder | Brande Børnehaverne |
Helle Iwersen | Praksisvejleder | Børneunivers Nord |
Helle Sohn | Synskonsulent | Center for Kommunikation og Velfærdsteknologi |
Helle Søegaard Nielsen | Pædagog | Hotherdalen |
Helle Thybo Nielsen | Psykolog | PPR Odsherred |
Henrik Andersen | Dagtilbudsleder | Vestbyens Dagtilbud |
Henrik Toftgaard | Faglig direktør | Fonden Føniks |
Ida Kirstine Christensen | Pædagog | Fanø Kommune - Social og myndighed |
Inge Margrethe Enemark Petersen | Daglig Leder | Ringkøbing Dagtilbud |
Inger Skovbo | Leder | Ebeltoft Børnehus |
Irma Søndergaard | Dagtilbudsleder | Langhøj Dagtilbud |
Jacob Møller Andersen | Forebygger | UngEsbjerg, SSP Forebyggelse & Vejledning |
Jane Friis Salzmann | Distriktspædagog | Børnehuset MiniMax |
Jane Grann Stephenson | Leder | Familietilbuddet |
Jane Hvid | Specialkonsulent | Specialcenter Syddanmark |
Janne Karlson | Leder | Børne- og Ungecentret |
Janne Thiel Docter | Leder af Familiecenteret | Kolding Kommune |
Janni Kjær Pedersen | Pædagogisk udviklingskonsulent | Børn og Læring |
Jeanet Gadeberg | Pædagogisk leder | Humlum Dagtilbud |
Jeanette Østerlund Bamford | Projektmedarbejder | Sangens Hus |
Jette Bundgaard Christensen | Daglig Leder | Ringkøbing Dagtilbud |
Jette Hummel | Konsulent for ledelse & pædagogik | Børn & Unge, Vejle kommune |
Johanne Christoffersen | Praksisvejleder | Haderslev Kommune - Børneunivers Nord |
Julie Lyhne Mortensen | Sundhedsplejerske | Sundhedsplejen Skive Kommune |
Julie Thuen | Faglig leder | Sivitas |
Jytte Jørgensen | Faglig leder | Tønder Kommune, Foranstaltning |
Jytte Raahede Jacobsen | Socialfaglig Konsulent | Børn og Familie |
Karen Agger Kattenhøj | Skoleleder | Langhøj skole |
Karen Sterling | Institutionsleder | Børneinstitution Holluf Pile-Tingkær |
Karina Krogsgaard Meldgaard | Dagtilbudsleder | Fredensgade Børnehave |
Karin Hansen-Schwartz | Fritidskoordinator | UngEsbjerg, SSP Forebyggelse & Vejledning |
Karin Linulf | Leder | Espehøj |
Karin Vikær Hermansen | Konsulent for ledelse & specialpædagogik | Børn & Unge, Vejle kommune |
Kerstin Vile Staghøj | Dagtilbudsleder | Børnesporet Faster-Astrup |
Kirsten Bentzen | Teamleder | Børnehuset Brande |
Kirsten Jensen | DPL | Institution Centrum Syd |
Kirsten Kiel | SFO koordinator | Langhøj skole |
Kirsten Laursen | Institutionsleder | Børnehuset Østerled |
Kirsten Paulsen | Pædagogfaglig konsulent | Inklusion/ PPR |
Kirsti Haven | Trivelsgruppekoordinator | Selvhjælp Silkeborg |
Klaus Peick | Leder af Pilegården | Gladsaxe Kommune |
Kristina Merkel | Chef for Særforanstaltninger | Carelink Gruppen |
Kristina Østergaard | Familiebehandler | Familietilbuddet |
Kris Østergaard | Dagtilbudsleder | Østbyens Dagtilbud - Bangs Børnehus og Baunegården |
Laila Kristensen | Leder | Aflastningshjemmet Egehøj |
Lajla Kristiansen | Pædagog | Dagtilbuddet Øst, Varde Kommune |
Lena Sonnenborg | Daglig Leder | Fonden Vividus |
Lene Hanghøj | DPL | Institution Centrum Syd |
Lene Henriksen | Dagtilbudsleder | Ringkøbing Dagtilbud |
Lene Krongaard Petersen | Enhedsleder | Bækkehøj Børneunivers |
lene Michaelsen | leder | Familiehuset Ringsted |
Lene Ritter | Psykolog | PPR Odsherred |
Lene Uldall Mortensen | Socialfaglig Konsulent | Børn og Familie |
Linda Haudrum | Pædagog | Familietilbuddet |
Linda Holt Gregersen | Pædagogfaglig konsulent | Inklusion/ PPR |
Linda Pedersen | Områdepædagog | Næstved Kommune, dagtilbud øst |
Line Gjerlev | distriktspædagog | nordfyns kommune |
Line Gyldenlund | Teamleder | Regnbuen |
Lisa Byskov Schriver | Tale-hørekonsulent PPR | Struer Kommune/PPR |
Lisa Romlund | Leder af Udførerne | Gladsaxe Kommune |
Lisbeth Friis Overgaard | Konsulent for tilsyn & pædagogisk udvikling | Børn & Unge, Vejle kommune |
Lise Møller Rasmussen | Pædagogisk leder | UngEsbjerg, SSP Forebyggelse & Vejledning |
Lise Oddershede Stricker | Pædagogisk leder | Vestbyens Dagtilbud |
Lone Langgaard | Fysioterapeut | PPR |
Lone Poulsen | Tale-hørekonsulent | Struer Kommune/PPR |
Lotte Ploug Hansen | Synskonsulent | Center for Kommunikation og Velfærdsteknologi |
Louise Mukai Hauge | Dagtilbudsleder | Lærkereden Børnehave |
Mai Damgaard Jensen | Daglig leder | Børneinstitution Holluf Pile-Tingkær |
Maiken S. Hansen | Dpl | Institution Centrum Syd, |
Majke Sommer | Socialrådgiver | Børne- og Ungecentret |
Malene Bøje Johansson | Daglig leder | Børneinstitution Holluf Pile-Tingkær |
Malene Cadovius Juelsgaard | Specialkonsulent PPR | Herning Kommune |
Maria-Louise Bergmann | Leder af Sundhedsplejen | Kolding Kommune |
Marianne Andersen | ergoterapeut/småbørnsvejleder | PPR Herning kommune |
Marianne Nielsen | Dagtilbudsleder | Højderyggens Daginstitution |
Marie Bie Christensen | Pædagogfaglig leder | Ebeltoft Børnehus |
Martin Tindahl Østergaard | Pædagogfaglig konsulent | Inklusion/ PPR |
Mary Lorenzen | Foranstaltningsleder, Børn og Unge | Tønder Kommune, Foranstaltning |
Mathilde Knage | Projektleder, Leg For Dig | Professionshøjskolen Absalon |
Merethe Lorenzen | Områdepædagog | Næstved Kommune, dagtilbud øst |
Mette Dyrby Gnisa | Leder af Familiecentret | Gladsaxe Kommune |
Mette Holmgaard | Pædagogisk leder | Sct. Jacobi Skole og dagtilbud, afd. Solsikken |
Mette Hviid | Skolepædagog | Nr. Søby Skole |
Mette Høy | PAU | Dagtilbuddet Øst, Varde Kommune |
Mette Margrethe Lyhne Vejrup | Dagtilbudsleder | |
Mette Mortensen | Special konsulent | PPR Herning kommune |
Mette Svejgaard | Forebygger | UngEsbjerg, SSP Forebyggelse & Vejledning |
Mia Lind | Daglig leder | Børneinstitution Holluf Pile-Tingkær |
Mia Wæver | Chefkonsulent | Dagtilbudsafdelingens Stab |
Michael Højbjerg | Daglig leder | Børneinstitution Holluf Pile-Tingkær |
Michael Jørgensen | DPL | Institution Centrum Syd |
Michelle Bjerre | Pædagogisk Assistent | 24195775 |
Michelle Pedersen | Pædagogmedhjælper | Hotherdalen |
Mie Jakobsen | Områdepædagog | Næstved Kommune, dagtilbud øst |
Mina Lundsgaard | Pædagogisk leder | Østbyens Dagtilbud - Bangs Børnehus |
Minna Vindbjerg | Pædagogisk udviklingskonsulent | Børn og Læring |
Monica Lengyel | Pædagog | Dagtilbuddet Øst, Varde Kommune |
Nikolaj Møller Lykke | SFO-leder | Limfjordsskolens SFO |
Oliver Elgaard From | Teamleder | Brande Børnehave |
Pernille Posborg | Leder | Fonden Buddumhuse |
Peter Pilgård | Afd leder | Fonden Buddumhuse |
Pia Søndergård | Pædagogisk leder | Thyholm Dagtilbud |
Pil Ammundsen | Direktør | Fru Hansens Kælder |
Poul bo Nielsen | Forstander | Fonden Buddumhuse |
René Michelsen | Direktør | Fru Hansens Kælder |
Rikke juul Nørgaard | DPL | Institution Centrum Syd |
Rikke Kempf | Ressourcepædagog | Ejstrupholm Børnehus |
Rikke Knudsen | Konsulent for arbejdsmiljø | Børn & Unge, Vejle kommune |
Rikke Lund Lamberg | Daglig leder | Børneinstitution Holluf Pile-Tingkær |
Rikke Nielsen | Neuropædagogisk Konsulent | Specialcenter Syddanmark |
Rune A. Sørensen | Dagtilbudschef | Børn & Unge, Vejle kommune |
Sara Louise Jacobsen | Socialrådgiver | Fanø Kommune - Social og myndighed |
Signe Bergman Johansen | Leder af Villaen | Gladsaxe Kommune |
Signe Stypinsky Lützen | Daglig leder | Børneinstitution Holluf Pile-Tingkær |
Sune Boysen | Leder af socialpædagogisk team | Gladsaxe Kommune |
Susan Carlsson | Konsulent, PsykInfo | Psykiatrien i RegionSyddanmark |
Susan Maria Rauff | Psykolog | Struer Kommune/PPR |
Susanne Kese | Praksisvejleder | Haderslev Kommune - Børneunivers Nord |
Susanne Mortensen | Ergoterapeut | Slagelse sygehus |
Susanne Roed von Qualen | Leder | Fonden Tårnvej |
Susanne Rosen Sørensen | Teamleder | Skovhuset |
Søren Jensen | Leder af Familierådgivningen | Kolding Kommune |
Søren Misbach Thinghuus | Ressourcekonsulent | PPR Odsherred |
Tage Mellgren | Faglig leder | Specialcenter Syddanmark |
Tais Nøhr Larsen | Projektleder | Selvhjælp Silkeborg |
Tina Olesen | Fysioterapeut | Slagelse sygehus |
Tina Pontoppidan | pædagog | 24195775 |
Tina Zwergius | Sundhedsplejerske og psykoterapeut | Klinik for privat sundhedspleje, terapi og familierådgivning |
Trine Berg Adelgaard | Synskonsulent | Center for Kommunikation og Velfærdsteknologi |
Trine Haslam | Projektleder, Leg For Dig | Professionshøjskolen UCN |
Trine Højriis | Pædagogfaglig konsulent | Inklusion/ PPR |
Trine Strandet Lindekilde | Familieplejekonsulent | Familieplejen Skive Kommune |
Vinni Sadolin Hvid | Pædagogisk leder | Hjerm Dagtilbud |
Deltagerlisten indeholder kun navne på de deltagere, der har givet samtykke til at blive vist på denne side. Der kan derfor være flere deltagere tilmeldt, end der fremgår af listen.
Samlet antal tilmeldte: 321
Kontaktinformation til arrangør
CTKU - Center for Tværprofessionel Kompetenceudvikling
Tlf: +45 +4523236109
info@ctku.dk
Kontaktinformation til arrangør
CTKU - Center for Tværprofessionel Kompetenceudvikling
Tlf: +45 +4523236109
info@ctku.dk